ParisAddict
ParisAddict ParisAddict
  • 13-01-2017
  • Mathematics
contestada

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be used to solve the problem? 24 - 7 = 10x
24 = 7x 10
7x = 24 10
10x 7 = 24

Respuesta :

skybluegirl1
skybluegirl1 skybluegirl1
  • 21-05-2017
the answer would be 24 = 7x 10
Answer Link

Otras preguntas

Which structure could be found in both a prokaryotic cell and a eukaryotic cell?
an 8lb cat has an IV flow rate of 2mL/kg/hr, how many mL's of fluids does the cat receive in 24 hours
Which of the following was the largest Spanish colony by the end of the eighteeth century? A. Argentina B. Cuba C. New Mexico D. Puerto Rico The answer is C.
Help please !!!!!!!!!
Which word shares a word root with remember?
What is two plus two
What is civil disobedience
Joel has 24 sports trophies. Of the trophies, 1/8 our soccer trophies. How many soccer trophies does Joel have?
In baseball, a player's batting average is calculated by dividing the number of hits by the numbers of at-bats. If player A's batting average is .312 and he had
The outermost layer of Menings is _______.​