Seudónimo Seudónimo
  • 14-01-2017
  • Mathematics
contestada

carmine bought 5 ice cream sundaes for his friends. if each sundae cost $4.95, how much did he spend ? justify your answer by using the distributive property

Respuesta :

SpiritOfSchool
SpiritOfSchool SpiritOfSchool
  • 14-01-2017
$4.95 per each ice cream

5(4.95)

5 = $24.75

Carmine spent $24.75 on sundaes for his friends.


Answer Link
katelyngrace10
katelyngrace10 katelyngrace10
  • 14-01-2017
Just add 9.95 5 times
Answer Link

Otras preguntas

Sub-Saharan Africa is studied as a region because __________. A. most people speak the same language B. most people belong to the same ethnic group C. it is iso
What is the requirements to be a medical ethics lawyer?
how many red pandas are left alive in worle?
Fahrenheit 451 what is school like for clarisse
This layer is comprised of the nearly invisible layers of gases that surround the planet. A) the biosphere B) the lithosphere C) the atmosphere D) the hydrosph
What year did John Winthrop become Govenor of the colonies? a. 1712 c. 1945 b. 1603 d. 1630
Which event directly sparked the Boston massacre
Voy a la escuela ahora. Acabo de ---.
What does the poem nothing gold can stay mean?
Please help!!!! I don't under stand this at all..need answers