bobaliliolikk bobaliliolikk
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At the neighborhood grocery, 3 pounds of steak cost $35.58. How much would it cost
to buy 4 pounds of steak?

Respuesta :

hellosdomfnr1273
hellosdomfnr1273 hellosdomfnr1273
  • 12-01-2022

Answer:

47.44

Step-by-step explanation:

Divide 35.58/3=11.86

Then multiply by 4

11.86x4=47.44

Answer Link
brianasmallwood
brianasmallwood brianasmallwood
  • 12-01-2022

1. ) if 3 pounds cost $35.58, we would divide that by 3 to get the cost of one pound. So, 35.53/3= 11.84.

2.) knowing that one pound costs $11.84, we multiply the cost of one pound by four. so, $11.84 x 4= $47.36

Answer: $47.36 for 4 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

_______ refers to a series of vertical zones with distinctive climate and vegetation regimes. A. Sedimentation B. Temperature inversions C. Urban expa
1. (1 pt) Which statements describe events in the life of Pablo Picasso? Choose all answers that are correct. A. He was born in Germany, and as a child he dre
PLEASE HELP! I think it's set 3
Which of the following is not a part of the body's nonfat componets
list three ways ur body maintains homeostasis
Where on Earth’s surface might you be if you are experiencing the westerlies? Explain how air pressure, temperature, and the Coriolis effect influence the movem
why is the work of the office of manage and budget so important
To determine how the sex of an offspring can be determined
what is the ratio 8 to 60 written as a fraction in the lowest terms a. 4/15 b. 3/20 c. 8/80 d. 2/15
Who became president in the wake of Abraham Lincoln’s assassination?