jakariusshort jakariusshort
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries are on sale for $1.60 per pound.how much would 0.75 pounds of strawberries cost

Respuesta :

Azailia
Azailia Azailia
  • 12-01-2022

Hi!

To solve this, we just multiply 1.6 by .75

Using a handy-dandy calculator, that is $1.20

Hope this helps! :D

Answer Link

Otras preguntas

5x -2y=18 what does x and y equal?
If the amplitude of a simple harmonic oscillator is doubled, by what multiplicative factor does the angular frequency change?
what are plants and some other Types of animals that make their own food?
There is only one question plz answer it using the text below. The large subcontinent that is india is borded by a great ancient cilization or Harappan civiliz
A mover loads a 100 kg box into the back of a moving truck by pushing it up a ramp. The ramp is 4.0 m long and the back of the truck is 1.5 m high. The mechanic
What do the Amoses keep of Bud's so that he doesn't steal anything?​
Mohammed used an area model to show 4x35 What is the missing number
AC ∥ DF, m∠F = 40°What is the m∠FEG? What is the m∠EGF? What is the m∠D? What is the m∠ABE?
Yohanna is conditioning all summer to prepare for her high school's varsity soccer team tryouts. She is incorporating walking planks into her daily workout plan
Find the compound interest on Rs. 2000 for one year at the rate of '20%' per annum. If theinterest compounded quarterly.​