cadencemanna27
cadencemanna27 cadencemanna27
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At a store, bananas cost $0.68 per pound. How much will 4 1/2 pounds of bananas cost?

show work please!

Respuesta :

duckerstar146
duckerstar146 duckerstar146
  • 12-01-2022

Answer:

$3.06

Step-by-step explanation:

Based on the question that was given, we can see that for every *one* pound,  the cost of the bananas is $0.68.

Since we are looking for how much 4 1/2 pounds is worth, we can convert this to 4.5 and simply multiply $0.68 by 4.5, giving us a grand total of $3.06

Answer Link
Yang100
Yang100 Yang100
  • 12-01-2022

Answer:

4 1/2 pounds of bananas will cost $3.06.

Step-by-step explanation:

4 1/2=9/2

0.68*9/2

0.68*4.5

3.06

Answer Link

Otras preguntas

An achievement of the Aztec is the creation of..?
Key deer, a subspecies of white-tailed deer, are only found on a few islands in the Florida Keys. They are tiny deer that weigh 45 to 65 pounds, which is very s
Write five sentences using indefinite pronouns.
PLEASE HELP? What is the measure of ED in circle H? 130° 90° 50° 180°
what mass of water forms when 2.75 x 10-4 mol NaOH reacts completely
Read this sentence: Bill waved his hand threateningly and shouted loudly, yet the animal betrayed no fear. Based on the words in the sentence, what is the meani
Muslims believe that god spoke to muhammad through an angel
does the bank record when a check is cashed or written?
What is an important difference the freedom rides and unauthorized marches
If you would like to tell the reader what all your characters are thinking, you would most likely use the first person, second person or third person point of v