bellianbatellene5 bellianbatellene5
  • 15-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of strawberry cost $11.94 how much would eight pounds cost

Respuesta :

anthonysilby1
anthonysilby1 anthonysilby1
  • 15-01-2017
11.94 = 6 pounds
11.94/6 = 1 pound
1 pound = 1.99
8 pounds = 1.99*8
8 pounds = $15.94
Answer Link
Ktmlife5
Ktmlife5 Ktmlife5
  • 15-01-2017
Its $15.92 is the cost for 8 pounds 
Answer Link

Otras preguntas

Wildhorse Co. purchases a new delivery truck for $74000. The sales taxes are $2000. The logo of the company is painted on the side of the truck for $1600. The t
Enter the simplified form of the complex fraction in the box. Assume no denominator equals zero. 2/x−1 + 1/x/8/x
As a new mechanical engineer for Engines Inc., you have been assigned to design brass pistons to slide inside steel cylinders. The engines in which these piston
The half-cell is a chamber in the voltaic cell where one half-cell is the site of the oxidation reaction and the other half-cell is the site of the reduction re
If your expenses are more than your income, then you have a positive net cash flow. Please select the best answer from the choices provided OT OF hurry!!!
Pluto is the darkest planet because?​
An angle passes through the point (-7,-5). What is the compass heading of this angle? (Round to the nearest hundredth).
Evaluate 6(y-6) when y=9.​
According to current theory _____ is causing the expansion of the universe to accelerating
Zinc sulfide reacts with oxygen according to the reaction: 2ZnS(s) 3O2(g)→2ZnO(s) 2SO2(g) A reaction mixture initially contains 3.0 mol ZnS and 5.2 mol O2. Part