gatsbysgirl7216 gatsbysgirl7216
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

bought 11 pounds of rice for $5. How many dollars did she pay per pound of rice? dollars per pound round your answers to the nearest hundredth.

Respuesta :

BeeBuzzBeeBuzz
BeeBuzzBeeBuzz BeeBuzzBeeBuzz
  • 13-01-2022

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11/5=2.2

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 13-01-2022

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

$5 for 11 lb

$5/(11 lb) = $0.45/lb

Answer Link

Otras preguntas

Patrick Henry called upon colonists to unite as ______ against Great Britain. A) Americans B) Patriots
Kinetic friction acts on a baseball player sliding into first base. Will the player's velocity change?
The forces trying to overthrow the republic in the Spanish Civil War were led by __________. Eduard Benes Francisco Franco Leon Blum Juan Carlos
Is a freshly squeezed grapefruit a solution or a mechanical mixture?
Why is the number 8 a factor in the number 80?
Who were the three main gods of Hinduism? A. Brahma, Shiva, and Ganesha B. Vishnu, Brahma, and Ganesha C. Rama, Brahma, and Vishnu D. Brahma, Vishnu, and Shiva
Who is the author of Romeo and Juliet and Hamlet? A. Francis Drake B. Sir Walter Raleigh C. Edmund Spenser D. William Shakespeare
Which of the following played a part in the development of Hebrew religious ideas? A. The Ten Commandments became part of Hebrew culture and religion lo
How do you solve 5h-6-h+10=12
How do you do 60 divided by 8