mikaenahthaxter
mikaenahthaxter mikaenahthaxter
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

If 3kg of flour costs $90. What is the cost of 15kg of the same flour? ​

Respuesta :

saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 13-01-2022

Answer: $450

Step-by-step explanation:

Cost of 3kg flour=$90

cost of 1kg flour=$90/3 =$30

cost of 15 kg flour=$30*15=$450

Answer Link
platniumandy8989 platniumandy8989
  • 13-01-2022
the answer is 450 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Pls help An airplane can Seat up to 175 passengers the airplane has already sold 87 tickets for a flight on the airplane which graph represents the solution to
mily is booking plane tickets online. Which expression best describes her activity? A. la llamada telefónica a la compaña B. ir a la pagina de reservas por In
Meena finds some nickels and quarters under the couch cushions. How much money (in cents) does she have if she has 8 nickels and 6 quarters? How much money (in
Which was not a responsibility of government officials in ancient Egypt PLS ANSWER ASAP TIMED
hhhheeeeellllllpppp no 13 and 14​
evaluate the expression 3.14 (a2+ab) when a equals 3 and b equals 4.​
what are materials that doesn't not use electromagnetism​
A number when divided by 780 gives remainder 38 .What reminder would be obtained by dividing same number by 26?​
what are the consequences on the auditor if he auditor fails to report information??​
Question 3. Give the correct form or tense of the verbs in brackets. (1.51 1. Ao dal (date) back to ancient time. 2. (Wear) uniform is one of school's regulatio