jojo4814 jojo4814
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose Ben paid $30 for 4 pounds of grapes and 2
pounds of apples. What is the price per pound of each
fruit?

Respuesta :

aidanm9974
aidanm9974 aidanm9974
  • 13-01-2022

Answer: 5

Step-by-step explanation: add 2+4 and get 6 then divide 6/30 and you get 5 or the reverse u know what i meant right?

Answer Link

Otras preguntas

Which gas is produced when Mg(s) is added to HCl(aq)? O2 H2 Cl2 CO2
You sold a total of 48$ worth of cheese.You forgot how many pounds of each type of cheese you sold.swiss cheese costs 8$ per pound.Cheddar cheese costs 6$ per p
What is the solution to the system of equations? y=2x+6 3x-y=6 ( , )
whats a good Villanelle poem about pain or sadness or something like that.
Salient features of the post industrial society
Which part of the plant develops into the primary root?
how do you write 1/2 as a decimal
1. Which ordered pair is a solution of the linear equation shown in the graph above? A (02, 0) B(1, 3) C(-1, 1) D (0, -1) 2. Which ordered pair is a solution o
What is a general theme of "by the waters of babylon"?
A word such as fantabulous is an example of