Khinyinglenn5751 Khinyinglenn5751
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?

Respuesta :

SaveTheFlock
SaveTheFlock SaveTheFlock
  • 14-01-2022

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

Answer Link
nsieufefhbewi
nsieufefhbewi nsieufefhbewi
  • 14-01-2022

You simply need to find the unit rate, so just divide 11.18 by 13!

11.18 ÷ 13 = 0.86;

One can costs 86 cents.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Absolute music is different from program music because:
simplify square root of 3/8 please give steps!!
please help , and explain because i keep getting it wrong and it’s getting on my nerves
If p(x) = 3x³-7x-4 and g(n)-4x^3-7x^2- 2x are polynomials then find the degree of p(x)+q (x)​
what will happen if all snakes are killed​
Annie is opening a savings account which earns 5.2% interest compounded continuously how much will she need to deposit in the account so she has $2300 after sev
what is the diagnosis of a rectangular room which measures 16 feet by 7 feet ​
what should be done to complete on going development projects in nepal​
find the value of' m' if (-m 3) is the solution of equation 4x +9y -3=0
Do you know this it is for social studies