ryastargold ryastargold
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

Bob bought 3 bags of pasta for $15.15. What was the cost per bag?

Respuesta :

darienmartin024 darienmartin024
  • 14-01-2022

Answer:

15.15 divided by 3, so the answer is 5 dollars and 5 cents

Answer Link
0693 0693
  • 14-01-2022

Answer: $5.50

You divide the two number.

Answer Link

Otras preguntas

If matirx A is called symmetric if AT=A. Verify for all 3×3 matirices B+BT is symmetric
explain what the process of percipitation is in chemistry
When acturing products, direct labor and direct materials are classified as A) period costs and expensed when incurred 8) product costs and expensed when the g
Saurav sold two radios for Rs. 1200 and Rs. 1350 respectively. He made a profit of 20% on the first radio and 2% profit on the whole. What was the loss percenta
Four gases were combined in a gas cylinder with these partial pressures: 3.5 atm N2, 2.8 atm O2, 0.25 atm Ar, and 0.15 atm He. What is the total pressure insi
30[tex] \frac{30}{140} = \frac{?}{100} [/tex]​
What is the value of the expression 5b+3c-20+3b-15c+4 when b= 2 and c= -3
35-14 ÷ 2+8^2 PLEASE SHOW WORK
At a sale on winter clothing, Cody bought two pairs of gloves and four hats for $43.00. Tori bought two pairs of gloves and two hats for $30.00. Find the prices
Which portion of the universal need is most important to you? Why? a. "I am of worth. b. “My feelings matter." c. "Someone really cares about me."