mylifeismykids6
mylifeismykids6 mylifeismykids6
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for one CD if 3 CDs cost $30.00? O $9.00 O $8.00 O$10.00 O$9.50​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2022

Answer:

(C) 10.00 dolllars

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we have to divide the amount of items by the total cost, and that's our answer. So here, 30.00 divided by 3 = 10.00.

Hence, your answer is $10.00

Answer Link

Otras preguntas

Reynaldo rode his bike 2 miles north and 3 miles east. Which equation should he use to find the distance, d, that takes him directly back home? 2²+3² - of 3²-2²
Factor completely. Special Cases. 4n2 + 28n + 49
Graph -7x+5y=35 PLEASE HELP QUICK
What are the 3 types of mucles
Find a number if: 3/7 of it is 2 1/4
What is the equation of the line that passes through the point (6,3) and has a slope of - ?
A triangle with an area of 80 m2 has a base of 16 m. What is its height?
Which graph shows the graph of the numbers {–4, –1, 2, 3}?
evaluate each of the following​
What is -3(-3)+4(-3)+3(-2)-4(-3)