Hzhuwja Hzhuwja
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost formula for a manufacturer's product is C = 4,725 + 3x, where is the cost (in dollars)
and x is the number of units manufactured. If the manufacturer produces 2,775 units, what is the cost?

Respuesta :

audreybarrett12807 audreybarrett12807
  • 14-01-2022

Answer:

13,050

Step-by-step explanation:

You plug in 2,275 where x was and multiply it by three, then add 4,725.

Answer Link

Otras preguntas

the movement to inspire religious freedom was know as the enlightenment
Qual é o sinal de uma potencia de base positiva e expoente par
If f(x)=10x+7 and g(x)= x^2-7x, find (f-g)(x).
computer network reduces the cost. explain the statement with example.​
essay letter to your dad asking him to pay you for a school trip​
ANSWER QUICK PLS! if the actual distance from San Antonio to Houston is approximately 188 miles use the length of the line segments indicated in the figure alon
18. Prime numbers are closed under subtraction. True or false
1466899876+245689999999&&
The scatterplot to the left shows the cost, C, in thousands of dollars, and living space, z, in square feet (ft) for several houses in a certain neighborhood. A
a. Where and when was this letter written?​