shaadiindwRux shaadiindwRux
  • 16-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 dozen apples is $4.50, how much is each apple?

Respuesta :

MissPhiladelphia
MissPhiladelphia MissPhiladelphia
  • 23-01-2017
The answer to the question asked  above is as follows:

1 dozen = 12 pieces
3 dozen = (12 pieces)(3) = 36 pieces
thus : 
If 3 dozen apples is $4.50 , each piece would be $4.50 / 36 pieces.

So $0.125 per piece of apple.

Hope my answer would be a great help for you.    If you have more questions feel free to ask here at Brainly.

Answer Link

Otras preguntas

If you want a user to enter exactly 20 values, which loop would be the best to use? 1. do-while 2. while 3. for 4. infinite 5. None of these
Find the equation in slope intercept form and standard form of the line that passes through (4,-3) and is perpendicular to 3x-y=5.
what is last mile in VOIP
Consider the function on the interval (0, 2π). f(x) = sin x + cos x (a) Find the open intervals on which the function is increasing or decreasing. (Enter your a
If I run 6.4 miles at a speed of 4 miles per. How many hours have I ran?
What is the function of the following: 1- Oil rings 2- Flywheel 3- Timing gears
The pair of values below is from a direct variation. Find the missing number. (4,6) and (x,3)
What is the thermal efficiency of this reheat cycle in terms of enthalpies?
With what number must 3.475817 be multiplied in order to obtain the number 34,758.17?.​
which part of the webpage would provide information about people who contributed to it ​