gzelkareaguntn gzelkareaguntn
  • 16-01-2017
  • Mathematics
contestada

Brand a has a box of 42 forks for $2.37 brand b has a box of 72 forks for $3.57 find the unit price for each brand then state which brand is better by based on unit price

Respuesta :

KaterinaT
KaterinaT KaterinaT
  • 16-01-2017
Brand a: per fork is 0.06 cents.

Brand b: per fork is 0.05

Choose brand B!
Answer Link

Otras preguntas

What percent of blood is made up of plasma?
Selective pressures created by environmental factors can lead to success of __________ individuals in a population
Why does the energy of a sound wave decrease over time
when does a lunar eclispe happen
I will give extra points if u will help with this
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. Jeremy, wandering alone, discovered turtles near the river. B. Henry is the only person, paying
if I was cut into 8 equal slices and Ruben is 3/4 of the pie how many slices
5) What is the value of n in the picture? 3n n 14 A) 19 B) 33 C) 57 D) 41.5
describe the error in writing the sentence as an equation a number n is 5 more than 12
in a lysogenic infection, the viral dna that is embbeded in a host cell's dna is called a(n)