Dree2227 Dree2227
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

They buy 400g with costs 2.56 how much would 350g cost

Respuesta :

Dshark
Dshark Dshark
  • 11-02-2022

Answer:

2.24

Step-by-step explanation:

First I calculated the price for one g with the equation 2.56/400g.

I got .0064 per gram.

You can then multiply this by the 350g to get 2.24

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

A bag holds 5 red marbles, 7 green marbles, and 4 yellow marbles. If marbles are not returned to thr bag afetr being drawn, what is the rpobability that the fir
Error Analysis A math test asks the students to solve the inequality X-2511, and then graph the solutions. Mason said the solutions are x s9 and graphed the sol
All of the following sentences are from same paragraph
If a car is going at 30 km per hour and i need to drive 500 metres how long would it take
why would it have taken years for the Florida keys to recover from the Labor Day hurricane?if right I will give 30 pts
Using postulates and theorems
Please help me solve this problem. Whoever answers right first will be brainliest
Find an equation of the circle whose diameter has endpoints (1,-5) and (-5,-3)
What is 2*log(3)? Expanded and get the exact answer.
Two trains leave the station at the same time, one heading east and the other west. The eastbound train travels 18 miles per hour slower than the westbound trai