Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

what is this shape???? help please, ty
6) Which statement about the ladder is true? A. The ladder has parallel line segments only. B. The ladder has perpendicular line segments only. C. The ladder ha
At first, the US government confined American Indians to .
The arithmetic-geometric mean (AM-GM) inequality: if a,b ≥ 0, then [tex]\frac{a+b}{2} \geq \sqrt{ab}[/tex]. (1)(a) Let a, b, c, d ≥ 0 and consider the positive
City planners are planning to build a new community park. They agree that the park will be rectangular in shape, but the proposed dimensions changed. At the mos
24. Find the slope and y-intercept of the line. Y=7/5x-3
For each of the transformed square root functions, state the transformations and use them to plot the transformed function on the same graph with the parent fun
4. A triangle has vertices A(4, 2), B(3, 7), and C(–4, –5). a) Explain HOW you would draw the median of the triangle from vertex A. Then draw it on the grid pro
if a company wants to compete on flexibility, what do they need to do?
A pyramid has 24 edges and 13 faces, find the number of vertices in the figure -geometry