Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

hurry xdd A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

latrelldavis7
latrelldavis7 latrelldavis7
  • 11-02-2022

Answer:

4-6 not sure where but around 4-6 maybe 5 pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link
nathalygranados nathalygranados
  • 11-02-2022

Answer:

Its 4.4 pounds.

Step-by-step explanation: To find the answer you would just divide the amount she spent and the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is a geometric sequence? a. 3, 7, 11, 15, 19 b. 4, 6, 10, 16, 26 c. 4, 16, 64, 256
What Is a mineral made of oxidized hydrogen
8 pounds 10 ounces of candy from a candy shop split equally among 3 classes how much should each classroom receive
Sam bought brushes for $8, a palette for $5, and oil paints for $15. He paid $29.82 in all. What sales-tax rate did Sam pay?
A scientist wants to predict the weather. Which of the following spheres should he most directly study? Atmosphere Exosphere Geosphere Hydrosphere
How do you simplify 2 sin (4theta) cos (4theta), using a double-angle formula?
which of the following describes the encomienda system set up by the spanish
Which of these illustration shows isotopes of the elements boron b
"The James Madison Memorial Building," replied the docent "houses the Folger Shakespeare Library." "The James Madison Memorial Building," replied the docent ",h
Choose the sentence below that is correctly punctuated. A. Morgan said, “I’ve watched all the episodes of Alias on the DVD box set except Reckoning.” B. M