roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

Identify the transformation A-Reflection across the y-axis B-90 counterclockwise rotation C-Translation 5 units left and 1 unit up D-Translation 5 units rig
John has done work of 1000 J while pushing a table using 300N force. find the distance covered by the table along the direction of the force.​
Write each ratio in 3 different ways.
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINIEST
y is inversely proportional to x. When y=80, x=3 Work out y when x=4
Given 12-13 17 -22 what is 3 (Ay/2 7 -18) -51-22 12 7 o 17 -51 7 -51 O 17 -22 o 12-13 7 -51 Mark this and return
Please help! Container A has 200 mL of water in it and is being filled at a rate of 15 mL per minute. Container B has 550 mL of water in it and is being draine
what's the best way to stop people from being shy?​
Do chemical Reactions occur in the mouth?
Can someone help me with this 3(x – 2) = 9x