khalillewis067
khalillewis067 khalillewis067
  • 14-02-2022
  • Mathematics
contestada

if a dozen eggs cost $1.35 what is the unit cost?
A) $0.11
B)$0.13
C)$1.23
D)$4.29

Respuesta :

kafleamit812
kafleamit812 kafleamit812
  • 14-02-2022

Answer:

A) $0.11 is answer

Step-by-step explanation:

Please Mark at brainlist

Answer Link
RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 10-03-2022

Answer:

[A] $0.11

Step-by-step explanation:

Note:

Dozen egg = 12 Eggs

Now Divide the Cost by the Number of eggs

1.35/12 = 0.1125

Round;

0.11

Hence, Answer is [A] $0.11

[RevyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following countries erupted into civil war following the Arab Spring? Question 9 options: Yemen Saudi Arabia Kazakhstan Greece
I’m on problem #2. I need help because this is worded weird. Would I multiply all of those ingredients by 10? Or add them all together then multiply by 10? Plea
How did creoles react to the problem of the drought?
A type of check that you can purchase for a fee from banks or travel agencies is a ______________________. cashier's check traveler's check bank check
What are the coordinates of the vertex of the function below? Write your answer in the form (x,y). y-11=-(x-5)^2
Please help!!!!!!!!!!
express .32 as a fraction
what isb US government ​
Mount Everest is the tallest mountain in the world. It is getting taller due to
determine the diameter to the nearest inch of a large can of tuna that has a volume 6068 inches and a height of 3.3 inches