pickachu1793
pickachu1793 pickachu1793
  • 14-02-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of 7 books was $154.40. How much does each book cost?

Respuesta :

chuggothemuggo
chuggothemuggo chuggothemuggo
  • 14-02-2022

Answer:

22.057

Round to 22

154.4/7 = 22.057

Answer Link
Heather
Heather Heather
  • 14-02-2022

Answer:

Each book costs about $22.06

Step-by-step explanation:

[] We can set up a proportion, and then use cross-multiplying to solve:

[tex]\frac{7books}{154.40dollars} =\frac{1book}{x}[/tex]

7x = $154.4

x = 22.05714

x ≈ $22.06

Have a nice day!

     I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly.

- Heather

Answer Link

Otras preguntas

I will mark as the brainliest answer
what is the purpose of ziggurats and pyramids??? please hurry i need help
A food service in the mall prepares free samples of chicken to give out during dinner time. One hour later, the food service has given out 4 fewer than 70% of t
Please help with these questions, giving as many points as I can x
When Matt “borrowed” his mom’s car, he couldn’t go home because he would be caught. He soon realized that the vehicle itself was a jail cell. This example uses
what is the slope of the line passing through the points (-12,-4) and (11,-10)?
A hostel has enough food for 125 students for 16 days . How long will the food last if 75 more students join them.
How were the detainees treated
PLease help ill give brainliest
How many years after the declaration of independence was the last church disestablished?