landerson6186 landerson6186
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

if 4 pounds of nails cost $11.60, what is the cost of 3.5 pounds?

Respuesta :

Risko02
Risko02 Risko02
  • 15-02-2022

Answer:

11,6/4*3,5=10,15

........

Answer Link
angelaversano12
angelaversano12 angelaversano12
  • 15-02-2022
the answer is 10.15

first you divide $11.60 by 4
you get 2.9. that is the price for one pound
then you multiply that by 3.5

11.60/4 = 2.9
2.9 x 3.5 = $10.15
Answer Link

Otras preguntas

why is cartilage important
describe the contributions of the Phoenicians
HDL- and LDL-cholesterol
Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her schools game last night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How m
A feeding trough was made by hollowing out half of a log. The trough is shaped like half a cylinder. It is 5 feet long and has an interior diameter of 1.5 feet.
when is it necesscary for citizens to rebel against the goverment
all nuclear waste disappear in about 50 years, True or False
you walk 30 m south and 30 m east. draw and add vectors representing these two displacements
What were the basic political units of Sumerian civilization?
what is the theme for the monsters are due on maple street?? NEED ANSWER NOW PLEASE