emmi3c95
emmi3c95 emmi3c95
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

A 5-kilogram bag of oranges costs $15.16. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 15-02-2022

Answer:  $3.03 per kg

Work Shown:

unit price = (total cost)/(weight)

unit price = ($15.16)/(5 kg)

unit price = 3.032 dollars per kg

unit price = 3.03 dollars per kg

Answer Link

Otras preguntas

Achieve 3000 Remembering 911 HELP
What are the 5 themes of Geography? Explain each one. BEST ANSWER GETS BRAINLIESTTTT!!!!!!!!!!!111!!1!!1!
Solve for x. х+ (-8) = 2 А. -6 В.-12 С.10 D. - 10 ОА ОВ Ос D HINT SUBMIT
PLEASE HELP Here is an equation. P = d(4 + tg) What is the equation when solved for g?
#15 and 1-6 someone help asap please it’s due today
4(y-3)+19=8(2y+3)+7?
congruent triangle measures.​
If society were to implement value in people of color (anyone that is non-White) and value in morals, how would that benefit the world? What are some of the cha
how can i be super smart for world history
congruent triangle measures.​