lankybox1234567890 lankybox1234567890
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

Elaine bought 3 2/3 pounds of bananas for 1.75 per pound. What did Elaine spend on bananas?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 15-02-2022

let's firstly convert the mixed fraction to improper fraction and let's convert the decimal amount to a fraction, and how much she spent is just their product.

[tex]\stackrel{mixed}{3\frac{2}{3}}\implies \cfrac{3\cdot 3+2}{3}\implies \stackrel{improper}{\cfrac{11}{3}}~\hfill 1.\underline{75}\implies \cfrac{175}{1\underline{00}}\implies \cfrac{7}{4} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ \cfrac{11}{3}\cdot \cfrac{7}{4}\implies \cfrac{77}{12}\implies 6.41\overline{6}\qquad \impliedby \textit{about 6 bucks and 42 cents}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What does the legislature branch do?
Why is polaris used as a celestial reference point?
Jane bought four books 3 cups and seven rings. She paid four dollars per book 5 dollars per cup and $10 Paris. Estimate her change from $50 bill after buying th
you're on a residential construction team doing Roofing. the pitch of a roof is 1 / 3 rise over run. Find the rise if the horizontal run of the roof is 15 ft 3/
please help!!!!!! What is the mass of 1 mole of magnesium (Mg)? Express your answer to four significant figures. The mass of 1 mole of magnesium is _____ grams
How to find the side of a square if you have the area.
States' power to tax the federal government was addressed in the supreme court's decision of _______.
George washington supported proposal of which group?
Will i still be eligible for food stamps after getting married in sc
what is 7.808 g/mL × 4.6 mL