jacobcorrea jacobcorrea
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.55. How much would 35 pints of ice cream cost?

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 15-02-2022

Answer:

$64.75

Step-by-step explanation:

Let's first see how much is 1 pints

5.55/3 = 1.85

Then, Multiply 35 by 1.85

35 x 1.85=64.75

Hence, 35 pints of ice cream cost $64.75

[RevyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this correctly
a^3b^-2c^-1d if a=2 b=4 c=10 d=15 express as a reduced fraction
Which of the following statements describes evaluation? O A. Evaluation is purely factual and provable. O B. Evaluation avoids revealing the writer's bias. O C.
An elegy is a type of __________ poem that has no set form. The traditional elegy has three parts. The poem expresses __________ about the loss, then honors and
Which statement can be combined with its converse to form a true biconditional? A) if the measure of an angle is 30, then it is an acute angle B) if two lines i
If m<2=39 and m<3=30 what is m<1
In triangle ABC a=2, c=3, B=95 degrees. Find the size of the smallest angle
7. Which of the following is true about YAC vectors? it is highly stable it is used in physical mapping All of these choices are correct it is a great choice to
4. Which of the following factors did not contribute to the genetic diversification of the Galápagos Island finches studied by Darwin? a. Environmental conditio
what is the difference between two plantain plants