yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

What is the si unit of current
International business managers need to be able to communicate across cultural borders, even if they don't speak foreign languages. True or false?
What is the pI of arginine assuming the alpha-amino and guanidinium functional groups have a pKa = 10, and the carboxyl pKa = 4?
If you order your credit report online, you can have access to it within minutes. A. True B. False
Which statements are true regarding the diagram? Check all that apply. CB is contained on line n. Ray C E is contained on line m. Ray BC is the same as ray CB.
You walk up to a tank of water that can hold up to 20 gallons. When it is active, a drain empties water from the tank at a constant rate. When you first see t
Pls answer this fast
Look at the picture and match the organelle with the number
By considering the hybridization of orbitals in diamond, explain why it is (a) an electrical insulator at room temperature and (b) extremely hard.
Two eighth grade classes are selling raffle tickets to raise money. One class is selling tickets for $2.50 each and has already raised $350. The other class is