Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

why did a money economy begin to replace the barter economy in the high middle ages? a. as wars halted trade, merchants found new work metalsmithing or creating
what is the unit rate of 144 miles on 4.5 gallons
what roles do proteins play in organisms
Which organelle, if empty, would cause the plant to wilt? Why is this?
what is 103,2727,495 in expanded form
Which is an example of a theme? A. A basketball team loses until it pulls together. B. At team tryouts, many people are disappointed. C. The team gets new unifo
A statement that can be tested and that explains what do you think will happen in an experiment
Earth is part of the solar system. What bodies make up our solar system?
Approximately ________ percent of all the energy released by nutrients is used by the body to carry on its normal functions, such as respiration, digestion, rep
Rio Grande is blank of the Mississippi River