xoxjimena xoxjimena
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

You have a cat and a dog. Your cat's food costs $20 for a 24 oz bag. Your dog's food costs $45 for a 5-pound bag. Does the dog or cat food cost more by weight? ( 1pound = 16 ounces)

Respuesta :

gimmethatgrade
gimmethatgrade gimmethatgrade
  • 16-02-2022

Answer:

The dogs food cost more.

Step-by-step explanation:

The cats food per pound cost 1.20

The dogs food cost 9 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

If a cylinder has a diameter of 10 units what is the radius
One can use two-dimensional objects to build three-dimensional objects? True or False?
You measure the pressure at 10 feet in a column of water and determine it to be 43.36 lbs/in. What would this measurement be in N/m2? 18.2 N/m2 299,034 N/m2 ) 1
Identify the asymptotes of
What is improve?? Please help!
Which is true about Pontiacs war in 1763? A. Pontiac was the leader of the Powhatan nation B. Native American groups formed an alliance against British to recla
has america been good for the world?
If f(x)=-2x-3 find f(4)
A veterinarian assistant has a 20 pound bag of cat food if he feeds each cat 2/5 pounds how many cats can he feed
Write a function called vowels that takes a string s and returns the number of vowels in the string: i.e. the number of letters that are