travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

what is 29/100 as a decimal
The Köppen classification system is used as a classification system for A. weather systems. B. high-pressure systems. C. climates. D. low-pressure systems.
Which of the following is not a requirement needed in order to become president? a. lived in the United States for 14 years c. 35 years old b. lived in the sa
At president Obama's inauguration in 2013,the newspaper headlines stated there were about 800,000 people in attendance. if the newspaper rounded to the nearest
When citizens have the power to decide how a country should operate it is known as __________. A. domestic tranquility B. providing for the common defense C. po
The critical act of breaking something down to study its component parts is best defined as (Points : 1) analysis. interpretation. evaluation. inference.
__________ are incomplete sentences. a. Comma splices b. Sentence fragments c. Run-on sentences d. Complex sentences
A controlled experiment is designed to test a___. A. Control B. Hypothesis C. Theory D. Prototype
What is the purpose of the plasma membrane?
how might the sanctity of something need reaffirmation