travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the slope of the line passing through each pair of points? Point 1:(-9, -3) Point 2:(-7, -5)
Arange the following in chronological order. Alexander defeated the Persian army in Asia Minor- Alexander reached India - Alexander arrived in Babylon - Alexand
Sandra was sleepy. Her eyelids drooped as she stared at her computer screen. Waves of drowsiness washed over her. It was hard to remember what she was writing.
A train travels 16.8 km in 25 mins. find the speed of the train in (i)km/h (ii) m/s.​
consequences of drugabuse
What are the names of all the muscles listed
What scandal took place when Georgia's governor and some legislators were bribed to sell public land to land companies for very little money?
At the fall festival, there was a pumpkin picking contest. The 6th grade team picked 16 pumpkins in 4 minutes, and the seventh grade team picked 48 pumpkins in
The ratio of students to laptops in a school is 3:2. If there are 1200 students,how many laptops are there
help find the missing side length in the image below