kaydenissoooswag
kaydenissoooswag kaydenissoooswag
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Linda pays $24.84 for 7.2 gallons of gas.
Find the unit price in dollars per gallon.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

meepisbeast13
meepisbeast13 meepisbeast13
  • 11-03-2022

Answer:

3.45

Step-by-step explanation:

24.84/7.2 = 3.45

Answer Link
margarita8200
margarita8200 margarita8200
  • 11-03-2022
$3.45 is the price per gallon
Answer Link

Otras preguntas

what does 'chop and change' mean?
What Does 'Dog Eat Dog' Mean?
What Is a Cause-Effect Essay?
many popular beverages are sold in two-kilo bottles. true or false
what are the dog days of summer?
What Does 'Behind Bars' Mean?
An electronics company has been producing 1705 CD players a day working two shifts. The second shift has produced 95 Cd players fewer than four-fifths of the nu
An electronics company has been producing 1705 CD players a day working two shifts. The second shift has produced 95 Cd players fewer than four-fifths of the nu
What Does 'Dog Eat Dog' Mean?
An electronics company has been producing 1705 CD players a day working two shifts. The second shift has produced 95 Cd players fewer than four-fifths of the nu