Nathos
Nathos Nathos
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

need some help with the question in the image​

need some help with the question in the image class=

Respuesta :

Annder
Annder Annder
  • 12-03-2022

Step-by-step explanation:

cost of 1 kg of jam = x

cost of 1 kg of butter = y

3x + 2y = 29 .....1

6x + 3y = 54 .....2

.....1 × 2 both sides of equation

6x + 4y = 58 .....3

.....3 - ......2

y = 4

replace y = 4 in 1......

3x + 8 = 29

x = 7

Answer Link

Otras preguntas

−11−3n=−3(n + 6) please tell me the answer ahhhhh
Although the discovery of the New World was seen as positive by European explorers, many interactions with Native Americans led to negative consequences such as
please help me with this
BRAINIEST IF RIGHT George and his dad are planning to attend the state fair. An adult ticket is $19.00. The price of an adult ticket is one third the price of a
7. She will be happy to get this news.​
Which detail shows that this piece of literature is an example of realistic fiction? a The story includes a clear conflict and resolution. b The story include
Please help promptly
What was life like in North America for both early colonial settlements?
Which statement best describes the relationship of photosynthesis and energy? The process of photosynthesis is energy-storing because the process converts light
What corresponds to the graph below?