2025asimpson 2025asimpson
  • 13-03-2022
  • Mathematics
contestada

Hi please can you help me this is a new topic and I’m very confused

Hi please can you help me this is a new topic and Im very confused class=

Respuesta :

sarahsarahsar sarahsarahsar
  • 13-03-2022

Answer: the large jar is cheaper

Step-by-step explanation:

If you divide the £1.54 by 440g and £1.26 by 340g, you'll find which one is cheaper per gram :

1.54/440 = 0.0035

1.26/340 = 0.0037

So, by comparing both prices/gram, you've found that the large jar is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

What is literacy tension?
A transversal is: A. a line that makes an angle with another line. B. a line that crosses at least two other lines. O. C. a sksies of parallel lines. D. a line
θ is in Quadrant I. cos(θ) = 0.88 Find the value of sin(θ)
When Martin Luther said "my conscience is captive to the Word of God," he was referring to his belief in
In a major metropolitan area, one chain of coffee shops has gained a large market share because customers feel its coffee tastes better than its competitors'. D
A girl walks South at 2.7 m/s. What is the y component of her velocity?​
Identify the type of angles labeled as x and y in the figure. answers : ) Nonadjacent angles B) Complementary angles C) Linear pair D) Vertical angles
MyPlate was created to __________.
Explain three communication ethics a leader should demonstrate in an organization?​
The radius of the cone is 7 in and y = 25 in. What is the volume of the cone in terms of r? х O 392nt in O 408rt in 0 112r in O 117rt in