rickydaley
rickydaley rickydaley
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If you spent a total of $26, how much was each pack of crayons? *

You bought a notebook for 2 and 6 packs of crayons If you spent a total of 26 how much was each pack of crayons class=

Respuesta :

ruthe1567 ruthe1567
  • 15-03-2022
$4

The notebook is $2
26-2=24

6 packs of crayons

24/6

4
Answer Link
shyamak123 shyamak123
  • 15-03-2022

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

It was 4 dollars because you bought one notebook worth two dollars and six-packs of crayons. 26-2 is 24, and 6x4 is 24, so it is worth four dollars.

Answer Link

Otras preguntas

A triangle has an area of 36 square centimeters and a base of 6 centimeters. Find the height. a. 6 cm c. 18 cm b. 12 cm d. 10 cm
HELP ASAP! GIVING BRAINLIEST When a pendulum hits a metal lid or pan, what forms of energy can you identify?
Would an experience downhill skier want the slope of the hill to be 1/10 or 9/10?  Why?​
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! My father's family name being Pirrip, and my Christian name Philip, my infant tongue could make of both names
Vas al___para trabajar
How did China benefit from imperialism?
The South’s climate is warmer than other regions in the United States farther north because _____. A. it has lush mixed forests B. it has less precipitation c.
What is the following product? ( sqrt 12+ sqrt 6)(sqrt 6- sqrt 10)
In Langston Hughes’s poem “I Dream a World,” the repetition of the word “dream” emphasizes
In the figure, AB ||CD and m3=130. What is