Like111 Like111
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal? Three packs of gum for 5 dollars or 9 packs of gum for 14 dollars? HOW DO YOU KNOW?

Respuesta :

pcai26
pcai26 pcai26
  • 15-03-2022

Answer:

9 for 14 is slightly less expensive, but for convenience 3 for 5 is better

Step-by-step explanation:

5/3=1.(6)

14/9=1.(5)

Answer Link

Otras preguntas

5) 1500 cm3 to quarts
there's a number 7 ​
How could the spread of ideas and technology have a negative impact on other civilizations?
What is the solution to the inequality? 4x−5>19−8x
It cost Emma $5.34 to send 178 text messages. How much does each text cost to send?
use a number line to find the difference-6.5 - 2
Just click the picture the picture and you going to see the question just choose one
You're planning to place an order from an online boutique. Leggings cost $12 each and shipping is a flat rate of $5. If your total was $41, how many pairs of le
1. Explain, and give examples of how all of the different components of physical fitness are tied together when describing a person's physical fitness. [Insert
Find the distance between the points (-9,2) and (-1,4). Round to the nearest tenth if necessary.