marvahclifton marvahclifton
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

ms. weaver bought 216 pencils for her class. The pencils came in pack of 24 how . many packs did she buy

Respuesta :

colorblue223
colorblue223 colorblue223
  • 15-03-2022

Answer:

9 packs

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide the number of pencils by the single pack that they came in.

216/24 = 9

Therefore, Ms. Weaver bought 9 packs for her class.

Verify: 9(24) = 216

Answer Link

Otras preguntas

Pleas help with a. Is it right???
A blank studies and forecasts the weather using data gathered from many surfaces
What were two of the reasons for the spike in oil prices during the 2000s?
Why should you avoid writing about too many events in a personal narrative? A.to avoid overwhelming the reader with too much info. B.to help you, the writer,
Lived during the time of the American and French Revolutions · Published A Vindication of the Rights of Woman in 1792 (in response to a French government report
Read the excerpt from "Poetry." When they become so derivative as to become unintelligible, the same thing may be said for all of us, that
Which best explains Clara's frustration with Sylvester in "Gumption"? A. He isn't looking for work B. He was fired from his high paying job. C. He was rude a
Natural monopolies occur when one producer A. can meet the market’s entire demand. B. controls the method of production. C. is the only one authorized to produ
what kind of a noun is a place
What is the purpose of AZCIS?