Arh4914 Arh4914
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound how many ounces of almonds can be bought for $2.05

Respuesta :

zanair zanair
  • 15-03-2022

Answer:

4.1 Ounces can be bought

Step-by-step explanation:

1 Pound = 16 Ounces

16Oz. = $8

Divide both by the common factor of Eight (8)

16/8 = 2 Oz.

8/8 = $1

2 Oz = $1

1 Oz. = .50

2.05/.50 = 4.1

If each ounce cost .50 cents 4.1x.50 should equals $2.05

and .50x16 should be 8

Answer Link

Otras preguntas

On a trip you had to change your money from dollars to British pounds. You got 560 pounds for 800 dollars. How many pounds will you get for 300 dollars?A)60B)21
Practice what is sin(-30*) ? Sketch a graph to help determine the answer. a. 0.5 b. -0.5 c. 1 d. 0 Please select the best answer from the choices provided
How is the development of a human, pig, frog, and chicken the same?
Jasmine works at the Air Canada Centre selling popcorn. She is paid $8 per hour plus $0.25 for every bag of popcorn she sells. Write an equation that models th
What is the measure of angle L
57 POINTS!!!!!!! PLEASE HELP MEE. ALSO DUEE RIGHT NOW TOPIC: MATH Please solve all the questions in the attachment.
Why should you open your door with your right when parked on a right side curd
A b c or d?? Lmk..Brainly
From which region(s) did Montagnard refugees migrate to North Carolina? Laos and Southeast Asia India Cambodia and Vietnam Mexico
Marcia sells bracelets. She sells each one for $1.50. This year she spent $32.76 on supplies. At the end of the year, she made $292.74 in profit. Write an equat