kybedabest kybedabest
  • 14-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jacob bought one bulb of elephant garlic for $3. How many bulbs can Stephanie buy if she has $21

Respuesta :

arjuneraveena arjuneraveena
  • 14-04-2022

Answer: 7 bulbs

Step-by-step explanation: 21/3

Answer Link
logchamp4
logchamp4 logchamp4
  • 14-04-2022
If you take 21 and divide it by 3 the answer would be 7, Stephanie would be able to buy 7 bulbs with 21 dollars.
Answer Link

Otras preguntas

what your favorite food says about you
How did the Jesuits spread the Catholic faith among the masses?
A rectangular room is 4 yards long and 5 yards wide . Lucas is covering the floor with tiles that are 1 square foot . How many tiles will he need ?
Arthur bought a life insurance policy at $10.98 per month for a 20 year term. What will he pay over 20 years for the premium?A. $2,830.00B. $988.20C. $1,800.00D
Calculate the work done by the cyclist when his power output is 200 W for 1800 seconds.
Describe an Oligarchy. Which countries have this type of government?
A patient cholesterol level and blood measures 149 mg/dL. What is the patients cholesterol level in grams per liter?
The height h (in feet) of an object dropped from a window after x seconds can be modeled by h(x)=−16x2+64 . The object is dropped a second time so that it hits
during the entire evening everyone laughed in an exaggerated fashion i scented a practical joke in the air as a dog scents game based in this excerpt what tone
THIS IS WORLD HISTORY GEOGRAPHY 9th if anyone could possibly help that would be amazing!!