jamiac13
jamiac13 jamiac13
  • 14-04-2022
  • Mathematics
contestada

a 5 pack of clay pots cost $14.25. What is the unit price?​

a 5 pack of clay pots cost 1425 What is the unit price class=

Respuesta :

williamskennedy williamskennedy
  • 14-04-2022

Answer:4.25

Step-by-step explanation: you divide the cost by the materials I believe (I’m sorry if it’s wrong)

Answer Link
keehndan
keehndan keehndan
  • 14-04-2022

Answer:

2.85

Step-by-step explanation:

In order to find a unit price (price per item), you will need to divide.

In this case, we have the numbers 14.25 and 5.

So if we divide...

14.25 ÷ 5 = 2.85

We know the unit price.

The answer is 2.85.

Brainliest please?  

Answer Link

Otras preguntas

An amount was shared in the ratio 8:6:9:14:12.The largest share was56.What was the total amount shared?
what is the slope of the line whose equation is -48=2x-8y brainlyEnter your answer in the box​
FOR YOU SMART COOKS OR WHATEVA..okay.. soooooo do any of you know what a. beverageb. main dishc. side dishd. salade. desertI could make with all these foodsI t
8. What is a variable? Biology wise
4. What impact did the Chinese Revolution have on the Cold War?
What is the equation if my slope is 2/2 and y intercept is 0
y = 4x + 5y = x2 + 12x + 20​
The sum of four times a number and seven is thirty-one. Find the number. The number is __
The sum of a number and five is seven. Find the number. The number is ___
tell me about a mistake that made the teacher sad​