2040442 2040442
  • 15-04-2022
  • Mathematics
contestada

how many boxes of enelopes can you buy with $12 if one box cost $3?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-04-2022

Answer:

Total cost = $12 (Cost of the box) x (Number of boxes) = (Total Cost) ($3)x(n) = ($12) 3n = 12 3n 3 = 12 3 to isolate the n divide by 3 on both sides n = 4 You can buy 4 boxes with $12 if the boxes cost $3 each.

Step-by-step explanation:

Answer Link
number1chefsb
number1chefsb number1chefsb
  • 15-04-2022

Answer:

you can buy 4 boxes hope it helps

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASE!!!!
The weight of a radioactive isotope was 96 grams at the start of an experiment. After one hour, the weight of the isotope was half of its initial weight. After
Which of the following was one of the drivers of European exploration in the 1400s and 1500s?
After 6 months the simple interest earned annually on an investment of $6,000 was $463. Find the interest rate to the nearest tenth of a percent.
In the following circuit, the supplied voltage is 1.5 and the resistor is 2 ohms. Use ohm’s law to determine the current in the circuit
Name at least four states that border the mississippi river
rewrite these lines form the poem by changing the metaphor to a smile: the small roads blinded by our lights and leaping, live drops of rain.
HELP ME PLEASE!!!!
The body of judge-made law that originated in england from decisions shaped according to prevailing custom is known as
Why do aeroplanes take longer to fly west than east?