joycelovesme2 joycelovesme2
  • 12-05-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-pack of movie tickets costs $17.24. What is the unit price

Respuesta :

debudev447
debudev447 debudev447
  • 12-05-2022

Answer:

As the two pack of ticket cost 17.24. Mean that the unit or the price of one pack will be half of it which is

8.62

Step-by-step explanation:

PLEASE MARK ME BRAINLIEST IF MY ANSWER IS CORRECT PLEASE

Ver imagen debudev447
Answer Link
AnjulaReddy
AnjulaReddy AnjulaReddy
  • 12-05-2022
Given ,

2 pack movie tickets costs $17.24

Unit price = $17.24/2 = $8.62
Answer Link

Otras preguntas

I What are the subsets of dog cat fish
Math question plz help
What is the constant rate of this? Please show your work.
DNA evidence analysis is an imperfect science. Provide two reasons why this may be the case. Please be specific.
Please help me out ASAP.
What was the distance from P to n, shown in the figure?A. -3B. 1C. 4D. 5​
Un contador determina que el ingreso mensual " I ", en pesos chilenos, que obtiene un relojero con experiencia, por la reparación de un número "x" de relojes, e
A school conducts 27 tests in 36 weeks. Assume the school conducts tests at a constant rate. What is the slope of the line that represents the number of tests o
What is the author of the "Equal Pay Bil" letter trying to persuade his audience to think? A. Federal laws should determine and equal pay rate for all people. B
how does poe use symbolism within his work to show the darker side of humanity