blueislife363 blueislife363
  • 12-05-2022
  • Mathematics
contestada

John paid $34 for two algebra and three geometry books. he paid $36 for three algebra and two geometry

Respuesta :

georgepahno georgepahno
  • 12-05-2022

Answer:

Each geometry book costs $6, each algebra book costs $8.

Let a=cost of one algebra book and g=cost of one geometry book. We have:

2a + 3g = 34-------->6a + 9g = 102

3a + 2g = 36-------->6a + 4g = 72

-------------------

5g = 30

g = 6

2a + 3(6) = 34

2a + 18 = 34

2a = 16--->a = 8

Answer Link

Otras preguntas

3) In tigers, orange fur is dominant over white fur. A white cub has orange-furred parents. What is the genotype of each parent?
Part A) What is the cost of 14.6 gallons of gasoline at $2.70 per gallon? Part B) Explain the steps you would take to solve this problem.
The GED preparation class has a teacher to student ratio of 1:12. If there are 36 students in the class, how many teachers are present?​
According to Ellis, why were the founders successful in creating a viable republic in the late 1700s
do cfcs break down ozone
What is the measure of X
mark the wheat and rice product in areas in the map of IndiaPLS MAKE AND SHOW ON THE MAP I will definitely mark you brainliest
1) Determine the discriminant of the 2nd degree equation below:3x 2 − 2x − 1 = 0a = 3, b = −2, c = −1Discriminant → ∆= b 2 − 4 a c2) Solve the following 2nd deg
Wyatt is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $1.25 and each ride costs $2.75. Wyatt spent $20.25 altogether at the carnival and the nu
What counties would be good for breakfast