zobber zobber
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada


The cost of 8 pounds of watermelon is $19.60. How many pounds of watermelon can a
person buy with $53.90?

Respuesta :

chaosjihad
chaosjihad chaosjihad
  • 13-05-2022

Answer:

22 pounds of watermelon

Step-by-step explanation:

First find cost per pound
19.60/8=2.45
$2.45 per pound
Then divide $53.90 by $2.45 to determine how many pounds you can buy
53.90/2.45=22
22 pounds of watermelon

Answer Link

Otras preguntas

Does influenza a virus change over time due to mutation?
What is the dependant clause and the relative o/ adverb in this sentence?My sister and her friends like movies that are more serious and suspenseful. I WILL GIV
What's the difference between college and university?
Whenever the characteristics and chemical composition of weathered materials have been altered, they have undergone _____?
Which of the following I the best example of step migration?
With a scale factor 1 : 25000 , what would be the real distance on a 6.8cm map?
what is a contributor of global warming
Who is the protagonist, or main character, of “An Episode of War”?
The Dutch located trading posts near harbors and rivers, such as the Hudson, in the early 1600s because
Determine whether the equation is linear in x.