mtrehan0001 mtrehan0001
  • 14-05-2022
  • Mathematics
contestada

You had $21 to spend on eight notebooks. After buying them you had $5. How much did each notebook cost?

Respuesta :

srr12 srr12
  • 14-05-2022

Answer:

each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

21-5=16/8=$2

Answer Link
shayleesmith886 shayleesmith886
  • 14-05-2022
Each notebook cost $2
Answer Link

Otras preguntas

The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital c
what times what equal 16?
Can water and pebbles form a solution?
The distance from home plate to second base is about 127.3 ft.  1.  How would you find the distance between the bases.2.  Estimate the distance between the base
how do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
Why did the Virginia Company give settlers the right to self-government?
do you know 3 prime numbers that equal 32
rewrite the expression without using grouping symbols. -6(8+12)
What is 689 divided by 53
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy