jsofeashwet jsofeashwet
  • 15-05-2022
  • Mathematics
contestada

jackson bought 3 pounds of candy for 9.60. What was the price of this candy in cents per ounce? PLS HELP

Respuesta :

SomeRandomUser1
SomeRandomUser1 SomeRandomUser1
  • 15-05-2022

Answer:

The price of candies in cents per ounce is 20 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

960 cents/(48 oz) = 20 cents/oz

Answer Link

Otras preguntas

If a hot dog cost $2.99 and 7% tax how much is one hot dog
dan painted 3/4 of a wall using 1/4 of a can of paint. how many walls can he paint using one can of paint?
One day a store sold 33 sweatshirts, White ones cost $11.95 and yellow ones cost $11.50. In all, $386.70 worth of sweatshirts were sold. How many of each color
why was renaissance a turning point in world history
How did the colonists react to the Stamp Act?
Factors for x squared plus 9x plus 18
Plants often enter dormancy a. when rainfall is abundant. b. just before they form flowers. c. during winter. d. in the spring
If a hot dog cost $2.99 and 7% tax how much is one hot dog
8x-2(x+1)=2(3x-1) A.0 B.2 C.no solution <-- that's what I think it is. D.identity. Can someone check my answer
use wins in a sentence