arelyn304320
arelyn304320 arelyn304320
  • 13-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 1 lb. of strawberries cost 2.75, how much is 6 lbs.?

Respuesta :

khoivaldovinos
khoivaldovinos khoivaldovinos
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

if one pound is 2.75 dollars (unit rate) you multiply 2.75 by six to get the cost of six pounds.

Answer Link
hunterfriedman1518
hunterfriedman1518 hunterfriedman1518
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

I hope this helps, if it doesn't then just message me and ill be more than happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

please answer numbers 1-10
please answer numbers 1-10
Write the decimal in fractional notation: 0.097 A 97/1000 B 97/10,000 C 970 /1000 D 97/10
How are the photosystems related to the Calvin cycle? A.) The photosystems make the enzyme ATP synthase to drive the Calvin cycle B.) The photosystems are the r
show 16300000 in standard form
name two quadrilaterals in which all sides have an equal length
Each week, you drive 150 miles. Your car gets 25 miles to the gallon, and gas prices are $3 per gallon. How much gas money will you spend on gas each week?
Which transformation preserves only angle measurement? Why is it not considered to be a rigid transformation? A) dilation; A rigid transformation preserves shap
Y=mx+b solve for x.
In 1980,in Great Falls, Montana, temperature rose from -32 Fahrenheit to 15 Fahrenheit in seven minutes.How much did the temperature increase?