LilDarkle
LilDarkle LilDarkle
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

grapes cost $1.68 a pound. If you buy 2.5 pounds,how much will it cost?

Respuesta :

Anirudhispro
Anirudhispro Anirudhispro
  • 15-06-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

we know that

Solve for x

so

therefore

The number of pounds of apples is 4.5 and the number of pounds of grapes is 2.5

Answer Link

Otras preguntas

What is a dependent clause ?
How to solve for x (x+3)(x-3)
What evidence supports the cartoonist's perspective about expectations for children? the happy expression on the child's face the message
A credit union pays 5% annual interest, compounded daily, on savings deposits. Find the value after one year of $500 deposited in this account. $525.64 $25.64 $
jesus, is it, a, b, c, or d??
Birth control methods can be behavioral, barrier, or hormonal. Which is a behavioral method of birth control? A. abstinence B. birth control pill C. condoms
euphronios and Phidias were artistis who lived in ancient
The stability of an isotope is based on its
Which of these world famous structures is the oldest? Parthenon burj khalifa colosseum the leaning tower of pisa
What restrictive measure required voters to pay to vote?literacy testsgrandfather clausespoll taxesJim Crow laws​