eliru78951 eliru78951
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

Respuesta :

suspho9
suspho9 suspho9
  • 15-06-2022

Answer:

3.68$

Step-by-step explanation:

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

  • we can solve with an equation

5 : 1.15 = 16 : x

x = 1.15 * 16 : 5

x = 18.04 : 5

x = 3.68

check

5 : 1.15 = 16 : 3.68

4.34 = 4.34

the answer is good

Answer Link

Otras preguntas

Sales of woolen clothing usually increase during the winter season and decline thereafter. this is an example of ________ demand.
The exile of jews from palestine several centuries before christianity is called the ________.
how did woodrow wilson’s background limit him from doing more for the progressives
15 points!!!!: Kerri drives $150$ miles to visit her grandmother. She starts off driving $60$ miles per hour, but then encounters road construction and has to d
What's the equation of the line that's perpendicular to y=-6x+1 that passes through the points (-4,-6)?
If an infant falls asleep in any place that isn’t a safe sleeping environment, what should staff members do
Choose the equation that represents the line passing through the point (-2, -3) with a slope of -6
what's $10.625 rounded to the nearest cent?
Help with Biology!!! kidney
3 assembly lines can fill 24 orders for a shipping company in 10 hours. At the same rate, how many orders could 7 assembly lines fill in 5 hours for the company