keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

65. Given a segment with endpoints A and C and midpoint. If A(5, 8), and M(-3,2). Find the location of C.
Can water stay liquid below zero degrees Celsius?
Write a 250-word essay in which you describe how Chinese and American cultures, cultural values, and historical context contribute to the conflicts between the
You answer should say: Car _ by __ km/hr (Use care in answering!)
You are visiting with Mr. Tully and his daughter at her request. He has advanced Alzheimer’s and is incapable of understanding the implications of choosing a Me
[tex]\frac{-23}{30} + \frac{5}{48}[/tex]
Identify the properties of soil ​
Write down the value of the digit 5 in 75389 write your answer in words.
Solve the inequality. Explain all steps and identify the properties used. 3a − 4 ≤ 5
What's the systematic name of carbon dioxide​