keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

Why are there more producers in an ecosystem than consumers?
Why is the gravitational potential energy of an object 1 meter above the moon’s surface less than its potential energy 1 meter above Earth’s surface? A. The obj
Miss Maudie discusses some of the town's problems with the children. she says, "The things that happen to people we never really know. what happens in houses be
Kenya jumped 7 1/6 feet. Janet jumped 6 1/3 feet. How much farther did Kenya jump?
after a rainfall the water that moves over Earth's surface is called what?
Early americans came to this in pursuit of _______
Which was not a cause of the Spanish-American War in 1898? A. the sinking of the Maine B. Spanish cruelties in Cuba C. yellow journalism D. President McKinl
15 is 30% of what number?
what does backwards in sentiment mean
England began to tax the colonies heavily to help pay for the French and Indian War. a. True b. False