harshdeepsgrewal13 harshdeepsgrewal13
  • 13-07-2022
  • Mathematics
contestada

Calculate the unit cost per Kg if it costs $16.99 for 454 g package of cooked shrimp.

Respuesta :

ThunderStrike24
ThunderStrike24 ThunderStrike24
  • 13-07-2022

Answer:

$37.42 / kg

Step-by-step explanation:

Divide 16.99 by 454 to get the unit cost per gram. This equals 0.037422907…

Take this number and multiply it by 1000, while rounding it to the nearest hundredth after.

This equals about $37.42 / kg.

Answer Link

Otras preguntas

Why are command economies usually less efficient than market economies?
During class, the young boy seemed lost in a(n) ____________________. When the teacher called on him, he did not know the answer.
Consider the constant function P(x)= -.5. Find P(1269.35). Does the function P have any zeros? Explain.
Round to the nearest thousandth 0.416
aclass has 6 boys 15 girls what is the ratio of boys to girls
Literal equations 2x-3y=8 solve for y
Four times the difference of a number and 9 is equal to 8
why do people who have limited diets in overpopulated parts of the world eat low on the food chain
which answer provides the best definition of a subsistence crop?
find the sum of 8x + 10 - 6x + 4 = 24