patricialovett6724 patricialovett6724
  • 12-08-2022
  • Mathematics
contestada

A 10 ounce box of cereal costs 2.99 dollars. how much are they charging per ounce?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 12-08-2022

Answer:  30 cents per ounce (approximate)

Work Shown

10 oz = 2.99 dollars

10/10 oz = 2.99/10 dollars

1 oz = 0.299 dollars

1 oz = 0.30 dollars

1 oz = 30 cents

The unit cost is approximately 30 cents per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What are some of the scientific characterization methods that may have been used on the artifacts recovered from the Uluburun shipwreck?
Solve for x based on the angle relationship
I HAVE A COMMON ASSESSMENT HELP PLZ! The graphs of linear functions f(x) and g(x) are shown on the graph. What transformation is happening to transform f(x) to
This graph represents a linear relationship between x and y. Which equation best represents the relationship shown in this graph? A: y=34/x B: y=4/3x C:y=−3/
11. In Peppermint Patty's letter home to her grandmother, what does she claim the founding fathers are debating about behind closed doors?
Which of the following describes the "aftermath" in the accident chain? A. The circumstance leading to the accident B. The result from an unsafe act or unsafe
A football player with a mass of 200 kilograms sprints towards the goal line. Another football player with a mass of 120 kilograms accelerating at the same rate
a computer is a powerful tool developed by the nature true or false​
I need help!! what order do these go it?​
Help me PLEASE ixlllll